Довідник безбар'єрності: продовжуємо тему "Правила мови"

Дата: 17.11.2021 08:56

Дотримуємося принципу - «спочатку людина»

Для безбар’єрної мови є таке просте правило, яке звучить так: «спочатку говоримо про людину, а не про її риси». Тобто у фразах та висловах спочатку згадуйте людину, а далі вже її ознаки, якщо це потрібно. Наприклад, людина з інвалідністю, людина з ДЦП, людина з синдромом Дауна, людина з розладом аутистичного спектра. Якщо ж ми говоримо, наприклад, «інвалід» чи «аутист», ми по суті знеособлюємо людину, зводимо її особистість до якоїсь одної характеристики. Але насправді ж це не так. Усі ми значно більше, ніж якась одна ознака.

Уникаємо маскувальних слів.

Евфемізми, або маскувальні слова, вживаються, коли мовці не знають, як коректно говорити, бояться ненароком зачепити людину або намагаються проявити своє поблажливе ставлення. І це може спричиняти непорозуміння, ображати чи вводити в оману. Варто уникати переносних значень та метафор, тому що вони викривляють життєву ситуацію людини, приховують чи прикрашають її. Завжди краще послуговуватися коректною термінологією. «Люди дощу», «сонячні діти» - це евфемізми, а от «люди з розладом аутистичного спектра», «діти з синдромом Дауна» - це коректна термінологія.