Що відбувалося на світовому енергетичному ринку на минулому тижні?
Ціна на газ у Європі на торгах 24 жовтня опустилась нижче USD 1000 за тисячу кубометрів вперше з 14 червня. Так, вартість листопадового ф'ючерса на хабі TTF у Нідерландах впала до 989 доларів за 1 тис куб. м, або до 97,25 євро за 1 МВт-год, свідчать дані біржі ICE.
Крім того, багато країн Європи заповнили свої сховища або до нормативного (80%), або граничного рівня. Також до максимального рівня за три роки зросли запаси ЗПГ у резервуарах приймальних терміналів. На даний момент перевищили цільовий 80-відсотковий рівень сховищ Австрії, Бельгії, Болгарії, Угорщини, Чехії, Хорватії, Данії, Франції, Німеччини, Італії, Нідерландів, Польщі, Португалії та Іспанії.
Згідно з дослідженням організацій Ember та E3G, з початку війни в Україні майже чверть електроенергії в Європейському Союзі було вироблено з відновлюваних джерел енергії. Минулого року цей показник становив 21 % у порівнянні з 24 % у цьому році. За даними аналітиків, загалом 19 країн ЄС досягли рекордів у виробництві електроенергії із ВДЕ, серед них Франція, Італія, Польща та Іспанія. Завдяки цьому ЄС заощадив близько EUR 11 млрд на закупівлю газу.
Швеція у серпні та вересні зменшила споживання газу більш ніж удвічі порівняно з середніми показниками для цих місяців в останні 5 років.
Нідерланди у серпні скоротили споживання на майже 29%, у вересні - на 32%.
Німеччина у серпні скоротила споживання на 28%, але у вересні - лише 7,4%.
Помітно скоротити свої обсяги змогли також країни Балтії, Фінляндія, Люксембург, Румунія. Загалом у ЄС вдалося скоротити споживання у серпні на 14%, у вересні - на 15%.
Країнам Європейського Союзу вдалося подолати залежність від блакитного палива з РФ – залежність складала 40%, а тепер – лише 7%.
Міністерство екології Італії визначило умови опалювального сезону на 2022-2023 роки, спрямовані на економію енергоресурсів. Так, опалювальний сезон буде скорочено на 15 днів: він почнеться на 8 днів пізніше й завершиться на 7 днів раніше.
Уряд Румунії залучає понад USD 411 млн на капітальний ремонт електромережі. Міністерство енергетики країни та національна компанія з транспортування електроенергії Transelectrica SA підписали контракти на 9 проєктів. Інвестиції спрямовані на модернізацію потужностей з передачі електроенергії, а також підвищення енергоефективності, безпеки та гнучкості мережі.