Білий хрест - знамення Перемоги!

Дата: 20.12.2022 08:50

Під час Харківського контрнаступу українська бронетехніка була промаркована символом «Білий хрест». Що він означає?

🇺🇦Продовжуємо пізнавати історію України у нашій рубриці «За Україну, за її волю»🇺🇦

Рівносторонній хрест, як одна з найпростіших фігур, використовувався для певного маркування й символічного означення ще з І сторіччя н.е.

Хрест, який використовувався ЗСУ під час контрнаступу, має назву «катакомбний хрест», або ж, «знамення перемоги». Символом перемоги він став завдяки римському імператору Костянтину Великому, який, напередодні вирішальної битви з іншим римським імператором – Марком Максенцієм, звелів своєму війську на прапори та щити нанести грецькі літери «ХР» та хрести.

Грецький церковний історик та друг імператора – Євсевій Кесарійський описав легенду, згідно якої імператору-язичнику увісні явився Христос і велів використати у битві християнські символи. Вже на наступний день імператор Костянтин побачив видіння – хрест у небі, та почув голос, що промовив: «Цим переможеш!». У результаті – менше за чисельністю військо Костянтина тактично переграло армію супротивника та отримало блискучу перемогу.

За іншою ж аналогією нанесення хрестів викликає асоціацію з хрестоносцями – людьми, які присягали не жалкуючи власного життя звільнити Єрусалим з під влади мусульман, на заклик папи Урбана ІІ у 1095 р. і нашивали на свій одяг хрести, що в результаті й стало причиною самоназви.

⚔️Проте, зважаючи на західноєвропейські традиції та історію, не варто забувати, що хрест часто використовувався на козацьких прапорах і є одним із символів козацтва.

З XVI cт. фрагмент родового гербу Байди Вишневецького – хрест став наслідуватися багатьма козацькими полками, у тому числі й на прапорі Богдана Хмельницького.

У 1919 - 1920 роках відбувся партизанський рейд Армії Української Народної Республіки тилами Червоної та Добровольчої армій, що отримав назву Зимовий похід. Це одна з найбільш успішних і героїчних операцій часів Української революції 1917 – 1921 рр. Воїни армії УНР відзначалися «Залізним хрестом за зимовий похід і бої». Відзнака у формі рівностороннього хреста була єдиною бойовою відзнакою Армії УНР.

Ось така сакральна символіка з багатою звитяжною історією використовується ЗСУ.