Перейменування провулку Митракова на провулок Олекси Воропая

Дата: 09.09.2024 08:31
Кількість переглядів: 64

Фото без опису

Перейменування провулку Митракова на провулок Олекси Воропая

Олекса ВОРОПАЙ (10.10.1913, Одеса – 20.07.1989, Лідс, Англія) – відомий український етнограф, фольклорист, біолог, мемуарист та письменник в еміграції. Доктор словʼянської етнології (1957), доктор природничих наук (1961).

Дитинство минуло в селі на Херсонщині. Закінчивши сільськогосподарський технікум, Олекса Воропай працював агрономом на Вінниччині, де його застав Великий Голод. Спогади про ті часи Олекса проніс крізь усе життя і вже на чужині описав, що бачив. Голодомор став болем його серця ще й тому, що 1933-го року померла мати Олекси.

1940-1941 роках навчався на філологічному факультеті Одеського університету.

Перебуваючи в еміграції з 1944 року, навчався у Лондондонському університеті, підготував докторську дисертацію з етнографії України та слов’янських народів.

Вже 1944 року опубліковано його перші статті — в українських журналах "Дозвілля" та "Український вісник". З 1960 року почав друкуватися в журналі "Визвольний шлях".

Він співпрацював із Союзом українців у Великій Британії, входив до складу редакційної колегії лондонського журналу "Українська Думка", очолював редколегію журналу «За єдність нації» (1954-1955).

Був дійсним членом Королівського антропологічного інституту Великої Британії та Ірландії, Української вільної академії наук (Нью-Йорк), членом Центру для письменників в екзилі Міжнародного ПЕН-клубу, довголітнім членом контрольної комісії Товариства українських літераторів у Великій Британії тощо.

Протягом 1960-1978 років він працює старшим науковим співробітником слов’янського відділення Національної науково-технічної бібліотеки. Наукову роботу продовжував і після виходу на пенсію.

Автор багатьох праць з етнографії, фольклору та мемуаристики, зокрема «Вогні в церкві», «Українські національні танці», «З минулого» (1946); «Ясир» (1947, 2-е вид. англ. мовою 1966); «Українські народні приказки та загадки» (1952); повісті «Пригоди Марка Чубатого» (1954), «В дорозі на Захід: Щоденник утікача» (1970) тощо.

У 1953 році О.Воропай видав у Лондоні невелику, трохи більше 40 сторінок, книжку “В дев’ятім крузі”, що стала одним з перших у світі документальних свідчень про Голодомор 1932-1933 років. Завдяки перевиданню у 1954 році англійською мовою, робота стала широко відомою. Так, Роберт Конквест у праці “Терор голодом” 37 разів посилався на книжку Воропая.

Праці з етнології принесли йому визнання не лише в середовищі української еміграції, а й у науковому світі Європи, його роботи друкували у США, Канаді, Франції, Німеччині, Англії.

Найбільш відомою в Україні його роботою, перевиданою в Києві у 1991 році, є двотомний етнографічний нарис «Звичаї нашого народу. Етнографічний нарис» (Мюнхен, т. 1, 1958; т. 2, 1966), в якому ретельно зібрано з різних регіонів України звичаї та обряди українського народу, що пов'язані з народним та релігійним календарями.

Помер 20 липня 1989 року в Лондоні.


« повернутися до розділу «Новини громади»

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь