ПЕРЕЙМЕНУВАННЯ ВУЛИЦІ КНЯЗІВСЬКОЇ НА ВУЛИЦЮ ОЛЕКСІЯ МАРКЕВИЧА

Дата: 11.09.2024 08:47
Кількість переглядів: 147

Фото без опису

ПЕРЕЙМЕНУВАННЯ ВУЛИЦІ КНЯЗІВСЬКОЇ НА ВУЛИЦЮ ОЛЕКСІЯ МАРКЕВИЧА

Олексій Маркевич (народився 1847 у селі Смош (нині село Прилуцького району Чернігівської області) – помер 1903, похований у м. Одеса) – громадський діяч, професор, перший історик-україніст Одеського університету, який розробив і запровадив навчальні курси з історії південного регіону.

У 1868-1869 році О.Маркевич є вільним слухачем історико-філологічного факультету Новоросійського університету (нині Одеський національний університет). Викладав історію та географію в Одеському комерційному училищі (1871-1873) та Одеському інституті шляхетних дівчат (1875-1876). Викладач історії в Одеській Маріїнській жіночій гімназії (1875-1884), у Київському університеті (нині Київський національний університет імені Тараса Шевченка) в 1879 році.

У 1880 став першим приват-доцентом на історико-філологічному факультеті Новоросійського університету. У 1888 в Київському університеті захистив докторську дисертацію.

Екстраординарний (1889), ординарний (1893) професор Новоросійського університету. Автор понад 400 праць з історії Південної України ХVIII-ХІХ ст., історіографії, джерелознавства.

У січні 1884 року за критичні висловлювання щодо особи російського імператора Олександра І на університетських лекціях отримав попередження та на 5 років залишений приват-доцентом.

У серпні-жовтні 1895 перебував під слідством за спробу ввезення зі Львову до Російської імперії забороненої Емським указом нелегальної літератури. Згодом слідство було припинено за сприяння рідних і впливових знайомих, але академічна кар'єра була завершена - у грудні 1895 року він був звільнений з університету, офіційно – за «станом здоров’я».

У 1899 році подружжя Маркевичів придбало ділянку на Канатній вулиці, 36, де і мешкало у двоповерховому будинку-особняку.

Маркевич походив із давнього козацько-старшинського роду, пишався своїм родоводом і протягом всього життя займався збиранням та вивченням документів і матеріалів з його історії. Він був активним представником Одеської Української громади. Підтримував стосунки з багатьма українськими вченими, зокрема з В.Григоровичем, М.Петровим, М.Грушевським та інш. Співпрацював з багатьма науковими і громадськими виданнями, зокрема з "Киевской стариной", "Записками Наукового товариства імені Шевченка", газетою "Одесский вестник" та низкою інших.

Був дійсним членом Одеського товариства історії та старожитностей (1887), Історико-філологічного товариства при Імператорському Новоросійському університеті (1889), Таврійської губернської вченої архівної комісії (1889), Церковно-археологічного товариства при Київській духовній академії (1889), Історичного товариства Нестора-літописця (1892), Наукового товариства імені Шевченка у Львові (1901), Катеринославської губернської вченої архівної комісії (1903) тощо.

Проводив активну громадську діяльність, зокрема брав участь у численних доброчинних акціях в Одесі. Виступав з публічними лекціями. Член Одеського товариства з устрою дешевих нічних притулків (1873-1903), дійсний член Одеського слов'янського доброчинного товариства Святих Кирила і Мефодія (1887). З 1894 – почесний попечитель Одеського жіночого доброчинного товариства. Секретар Одеського комітету торгівлі та мануфактур (1886-1903). Гласний Одеської міської думи (1901-1903).

Похований на 2-му християнському кладовищі м.Одеса. Могила відновлена зусиллями одеситів.


« повернутися до розділу «Новини громади»

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь