Вулицю Адмірала Лазарєва у м. Одеса перейменовано на вулицю Михайла Болтенка

Дата: 18.09.2024 09:43
Кількість переглядів: 413

Вулицю Адмірала Лазарєва у м. Одеса перейменовано на вулицю Михайла Болтенка

Болтенко Михайло Федорович (1886-1959) – український історик, археолог, педагог, відомий відкриттям та дослідженням Усатівської археологічної культури, один із засновників Всеукраїнської наукової асоціації сходознавства.

Михайло Болтенко народився в м.Осовець Гродненської губернії (нині на території Польщі), проте його життя та наукова діяльність тісно пов’язана з Одещиною.

Після завершення Другої чоловічої гімназії в Одесі в 1907 році вступив на Історико-філологічний факультет Новоросійського університету, який закінчив у 1912 році. З 1913 року став членом Одеського товариства історії та старожитностей. У 1912-1920 роках працював викладачем класичних мов, історії та іноземних мов в одеських гімназіях, багато зробив для становлення й розвитку археологічних досліджень в Одесі, створення Історико-археологічного інституту, Археологічного музею, заступником директора якого працював протягом 1920-1933 років.

В 1921-19123 роках Михайло Болтенко працював викладачем в Одеському інституті народної освіти. В 1921 році під час самостійної польової роботи в селі Усатове виділив і дослідив археологічну пам’ятку епохи пізньої бронзи, яка отримала назву Усатівської культури.

Усатівська культура існувала між 3500 та 2000 роками до нашої ери на півдні України, в Молдові та Румунії.

У 1929 році М.Ф.Болтенко домігся визнання пам’яток в селі Усатове державним археологічним заповідником УРСР. Сьогодні матеріали з розкопок в селі Усатове зберігаються у наукових фондах Інституту археології Національної академії наук України та в Одеському археологічному музеї і є справжньою окрасою експозиції.

Проводячи розкопки 1924, 1931 та 1933 на місці античних руїн Ольвії, виявив середньовічне поселення XIV ст. Дослідив пам'ятки на острові Березань у Чорному морі, відкрив там давньоруської пам'ятки X-XIII ст., що підтверджують важливу роль острова в історії Київської Русі.

Брав участь у діяльності Трипільської комісії Всеукраїнського археологічного комітету, Одеської філії Всеукраїнської асоціації сходознавства, Одеської комісії краєзнавства при ВУАН.

За визначні наукові досягнення у вивченні археологічних пам’яток його було обрано у 1920-і роки член-кореспондентом Берлінської Академії наук, 1927 – дійсним членом Німецького археологічного інституту.

З 1930 по 1933 років він очолював Одеський археологічний музей.

У січні 1934 року був заарештований і засуджений на 5 років перебування у виправному трудовому таборі. Звільнився у 1939 році і працював старшим викладачем в Одеському державному університеті та консультантом в Одеському історико-археологічному музеї.

В роки Другої світової війни – в евакуації, а з 1946 і до своєї смерті у 1959 році – працював в Одесі.



« повернутися до розділу «Новини громади»

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь